16. 06. 2021 Blog

Czy podcasty to narzędzie dla twojej firmy?

Katalog Spotify przekroczył milion podcastów, Amazon wszedł do gry przejmując Wondery’s, a Twitter kupił Breaker. Podcasty znalazły się w centrum uwagi.

Przy łącznych wydatkach reklamowych na poziomie 3,3 miliarda euro nie ma nic dziwnego w tym, że podcasty wzbudzają w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie użytkowników, reklamodawców, wydawców i firm medialnych.

 

Nieoczekiwane zwroty akcji

Niegdyś podcasty postrzegane były jako marginalna przestrzeń dla form komediowych i rozmów o technologii. Ostatnie badania przewidują, że w ciągu dwóch lat liczba ich regularnych użytkowników przekroczy dwa miliardy. Zadaje to kłam powszechnym obawom o to, że spadek natężenia ruchu samochodowego w związku z pandemią i pracą z domu spowoduje ograniczenie korzystania z tej formy przekazu. Ponad 40 proc. respondentów w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii stwierdziło, że od czasu wybuchu pandemii spędza więcej czasu na słuchaniu podcastów niż przed nią.

 

Z drugiej strony rynek podcastów staje się coraz bardziej konkurencyjny. Od 2018 r. liczba dostępnych audycji wzrosła ponad trzykrotnie, do około dwóch milionów, podczas gdy główne firmy zajmujące się streamingiem i tradycyjne media włożyły ponad 1,5 miliarda euro w tę branżę.

 

O słuchaczy rywalizują nie tylko globalne platformy streamingowe, ale także uznani wydawcy i grupy medialne, takie jak New York Times, BBC czy ProSiebenSat1. Aby zapewnić sobie odbiorców, w przyszłości tak samo ważne jak jakość i dobór treści ważne będzie dobre zarządzanie kanałami i inteligentny, cross-medialny streaming.

Publiczność podcastów

Podczas gdy europejscy słuchacze podcastów preferują Spotify, na rynku amerykańskim dominuje Apple. Jeśli chodzi o treści, słuchacze podcastów różnią się od tradycyjnej publiczności telewizyjnej i muzycznej. Są młodsi, lepiej wykształceni, a do słuchania podcastów używają swoich smartfonów. Podczas gdy słuchacze poniżej 25 roku życia preferują treści komediowe, starsi, powyżej 55 roku życia, wolą słuchać wiadomości i dyskusji typu talk show. Ta grupa demograficzna jest szczególnie atrakcyjna dla twórców podcastów.

 

Dlaczego warto wykorzystać podcasty do promocji swojej firmy?

Przy dzisiejszym stylu życia, w którym można pracować z dowolnego miejsca, siła podcastów na żądanie pozwala firmom i markom opowiadać swoją historię w dowolnym miejscu i czasie, docierając do szerokiego grona odbiorców. Pomaga to budować zaufanie i autorytet. Słowo mówione jest bowiem skuteczniejsze niż pisane, gdyż pozwala słuchaczom usłyszeć stojące za nim emocje.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem podcastów w marketingu lub rozważasz stworzenie podcastu dla swojej firmy, z przyjemnością pomożemy opracować właściwą strategię i poprowadzimy cię do stworzenia Twojego własnego podcastu. Zapraszamy do kontaktu.